İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

Kategori : Güncel, İşçi, Sgk - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , - Tarih : 03 Mart 2013

İş sözleşmelerinin feshinden önce bildirim süresine bağlı kalınarak diğer tarafa yazılı bildirimde bulunulması esastır. İşten ayrılmak (istifa) isteyen işçi , sağlık nedenleri, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işin durması benzeri nedenler dışındaki işten ayrılmalarda işverenine bildirim süresini dikkate alarak yazılı bildirimde bulunmakla yükümlüdür. İşçinin kendi isteğiyle işten (istifa) ayrılması durumunda , ayrılmanın nedeni önem taşımaksızın herhangi bir ihbar tazminatı hakkı oluşmamakta, böylesi bir talepte bulunamamaktadır. İşten ayrılmanın yukarıda sayılan nedenler dışında bir gerekçeye dayanması ve işçinin bildirim süresine uymaksızın işi bırakması halinde, işverenin talep etmesine bağlı olarak işi bildirim süresine uymadan bırakan işçi ihbar tazminatı ödemek durumunda kalacaktır.

Be Sociable, Share!
Yorumlar (2)
  • 23 Ağustos 2013 tarihinde şakir çaylı tarafından

    kendi iş yerimden ayrılmak istiyorum sigorta başlagıcı 09.1987 çıraklık eğitim okulundan girişli ama prim ödemedeli 07.12.1998 tarihli toplam gün sayım 3850 gün iş yerinden ayrılmak istediğim tarih 15.09.2013 kendim isteğimle ayrılacağımdan tazminat hak ediyormuyum ve asgari ücretten gözüküyor ama yüksek maaş alıyorum bununlada cevaplarsanız memnun olurum teşekkürler.

  • 09 Ekim 2013 tarihinde ahmet kaçar tarafından

    4 yıldır zıraı ılac fabrıkasında calısmaktayım calısma ortamımız yaptıgımız ıse elverıslı bır ortam degıl saglıgımız yonunden tehlıkelı bır durum almaya basladı toz ılac ve sıvı ılac uretımı yapmaktayız saglıgım acısında rısk olusturmakta ısten ayrılmak ıstıyorum kendı saglıgım ıcın tazmınatımı nasıl alabılırım yardımınız ıcın tesekkurler

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :
    Önceki yazıyı okuyun:
    İşçi nasıl ihbar tazminatı almaya hak kazanır
    İşçi nasıl ihbar tazminatı almaya hak kazanır?

    4857 sayılı İş kanunu 17. madde uyarınca iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi esastır. Madde gereğince;...

    Kapat